Petrozvodský variçe trajtohen venat

 
Varicose rodhe këmbët..

Dimer venat perkeqesuara variçe
 • Zonën intime variçe venat shtatzënisë gjatë..

  Komplote variçe venat kuruar
 • LON]

  Këmbë ënjtje në pneumoni


  Per te parandaluar kete problem duhet te evitoni cdo lloj sforco ose qendrimi ulur ( ne menyre korrekte) ose te shtrire shumicen e kohes. Ënjtje e gjymtyrëve: Ënjtja e këmbëve mund të jetë për shkak të uljes ose qëndrimit në këmbë në të njëjtin pozicion, për periudha të gjata kohore, ose nga konsumi i lartë i kripës, kequshqyerja, mbipesha, plakja, një jetë jo aktive, çrregullimet mestruale apo shtatzënia. 49- MUKOZA Sipas shpjegimit ne fjalor, mukoza eshte nje cipe e holle e perbere nga nje lende e bardhe dhe e tejdukshme, qe vesh faqet e brendshme te disa organeve te trupit. Jeni duke pasur ënjtje në qafë dhe fytyrë.
  Kjo ënjtje nuk kalon vetëm pasi të përmirësohet qarkullimi i gjakut. Këmbë ënjtje në pneumoni. Këmbët, veçanërisht kyçet, janë pjesë e trupit ku më shpesh mund të vërehen ënjtje. S' tafillokoku eshte nje nder format e baktereve me t' zakonshme qe gjendet ne hunde, ne veshe, ne goje, ne akne ( te gjitha ato jane te mbushura me stafilokok). Muskuj ndjehen të dobët.

  Ënjtja e këmbëve për shkak të të ulurit të gjatë ose qëndrimit në këmbë ndikon negativisht mbi kualitetin e jetës së njerëzve. Këmbët, veçanërisht kyçet, janë pjesë e trupit ku më shpesh mund të vërehen të ënjtje. Nëse pini 8- 10 gota ujë në ditë, ju do të zbrazni toksina nga trupi juaj dhe do të parandaloni ënjtje nga dehidratimi.
  Në rastet ekstreme, qarkullimi i dobët mund të shkaktojë ulçera në këmbë. Kjo mund të çojë në këmbë të fryra. Ënjtja është tepër e shpeshtë, ndërsa statistikat tregojnë se gjysma e e shtatzënave ndjejnë ënjtje në këmbë, sidomos në muajt e fundit të shtatzënisë dhe tek ato gra që pjesën më të madhe të kohës e kalojnë në këmbë, dikush nga natyra e punës e dikush nga shpirti i shqetësuar. Jo gjithehere ajo qe te le pershtypje e paster per sy do t' thote t' jet ashtu!
  Kanceri në mushkri prekë edhe muskujt njëjtë sikur organizmin. Sa here ju ka ndodhur te keni kembe te enjtura? Këto simptoma janë më prezente në disa lloje të caktuara të kancerit, por gjithmonë mbesin shenja se diçka e keqe mund të jetë duke i ndodhur trupi – në këtë rast kanceri. 1- Skuqje dhe enjtje ne duar, ne kembe dhe ne vesh 2- Tkurrje e lekures ne keto zona 3- Plaga behet e thate dhe ne disa raste djeg 4- Formohet nga thatesira ose nga lageshtira. Kur të dhembin këmbët gjatë gjithë ditës, mund ta kenë fajin këpucët ( 8 në 10 gra ankohen për shkak të këpucëve me taka), por nëse nuk vishni taka, atëherë dhimbja mund të shkaktohet nga ndonjë krisje e kockës. Ftohni gjethe lakre në frigorifer derisa ato të jenë të ftohta, por ende të përkulshme. Ënjtja e këmbëve për shkak të ulurit të gjatë ose qëndrimit në këmbë ndikon negativisht mbi kualitetin e jetës së njerëzve. Dhimbje në këmbë. Kembet duhet te mbajne te gjithe peshen e trupit, sa here qe ngrihemi, ecim dhe vrapojme. Kjo shkakton derdhje të lëngjeve jashtë enëve të gjakut dhe vendosje të tyre në indet përreth, e cila çon në ënjtje.   
  Në zgjerimin e venave gjenitale të mashkullit