Variçe venat tableta legenda

 
Variçe trajtimin këmbë venave njolla..

Variçe barna dhimbje venat lehtësim
 • LON]

  Ënjtje e këmbëve pas çiban


  Uroj tja kalosh me te leht. Ënjtje e këmbëve pas çiban. Nga ana tjetër, nëse këmbët qëndrojnë të ënjtura për shumë kohë, kjo mund të jetë shenjë e një problemi mjekësor serioz. Per kete duhet te keshilloheni me mjekun perkates, qe identifikon pranine e nje semundje dhe me pas te merrni trajtimin e duhur.

  Këmbët, veçanërisht kyçet, janë pjesë e trupit ku më shpesh mund të vërehen të ënjtje. Dita une jam ne javen e 31- 32 dhe punoj po ashtu jam shum aktive gjat ter ketyre javeve e tek tani kam fillua me verejt te enjtjen e kembeve, nuk e di a ka problem per bebin por veproj keshtu: Si te vij nga puna i shperlaj kembet me uje te ftoht ( jo dhe aq te ftoht) pastaj i mbeshtes per muri edhe rri perafersisht nje gjysme ore, kan shum e fekt. Një nga problemet e shumëta është edhe morthi. Ai lokalizohet sidomos te gishtat, te gjunjët, te hunda dhe veshët, me kruarje fillestare të rënda dhe dhimbje. Morthi është një acarim i lëkurës së duarve dhe këmbëve që shkaktohet nga i ftohti dhe lagështira. Shenjat tipike janë ënjtje e duarve dhe këmbëve, krijimi i njollave me ngjyrë të kuqërremë në mavi. Tek shumica e grave, ënjtjet zvogëlohen pas pushimit të natës apo pas disa orësh pushim gjatë ditës. Tassh e 8 vite kam problem me gjunet e dy kembeve, patellat i kam te lira nuk jan stabile. Shkaku mund të jetë një humbje e ngadaltë e ndjesive në këmbë, shkaktuar nga dëmtimi i nervit periferik. Për të gjithë ju që nuk e dini, morthi shfaqet kryesisht në gishtat e duarve dhe të këmbëve, por edhe në veshë, hundë dhe faqe duke shkaktuar enjtje, dhimbje, skuqje dhe kruarje.
  Tërheqja zvarrë e këmbëve Nganjëherë shenja e parë e një problemi është një ndryshim në mënyrën e ecjes, si bërja e një hapi më të madh, ose tërheqja e lehtë e këmbëve. Faktorë të tjerë që qëndrojnë pas humbjes së flokëve janë stresi, pirja e duhanit, mangësitë ushqyese, çekuilibri hormonal, faktorët gjenetik, infeksionet e kokës, çrregullimet tiroide,. Sic e pame, pas problemit te kembeve te enjtura mund te fshihen patologji te llojeve te ndryshme. Shenjat tipike janë ënjtje e duarve dhe këmbëve, krijimi i njollave me ngjyrë të kuqërremë në të kaltërzezë. Ënjtje e këmbëve Kjo zakonisht është një gjendje e përkohshme e shkaktuar nga qëndrimi shumë kohë në këmbë, ose nga udhëtimet e gjata me avion. Ato mund të kryhen nën anestezion lokal dhe ju mund të keni më pak dhimbje dhe ënjtje pas këtyre procedurave pas një operacioni.
  Jam 18 vjeqare studente. Tërheqja zvarrë e këmbëve. Një lëkurë e lëmuar Çdo stinë sjell shqetësimet tipike për këmbët. Ënjtja e këmbëve për shkak të ulurit të gjatë ose qëndrimit në këmbë ndikon negativisht mbi kualitetin e jetës së njerëzve.
  Nganjëherë shenja e parë e një problemi është një ndryshim në mënyrën e ecjes, si bërja e një hapi më të madh, ose tërheqja e lehtë e këmbëve. Kam vizitu shum mjek kurgjo skam ndryshu, gjunjet me enjten koh pas kohe, nganjeher me dhemb dhe kuki. • Poashtu, duhet të shmangni ekspozimin direkt në diell, sepse nxehtësia ndikon në zgjerimin e enëve të gjakut, poashtu edhe në paraqitjen e ënjtjes. Megjithatë, është ende e zakonshme që të ketë disa efekte anësore nga këto procedura, të tilla si inflamacion, skuqje të lëkurës tuaj dhe gjemba në këmbët tuaja. Një pjesë e madhe e njerëzve vuajnë nga morthi gjatë muajve të ftohtë. Edhe masazhet janë të këshillueshme për trajtimin e këmbëve, qoftë edhe vetë në kushtet e shtëpisë me një krem të zakonshëm hidratues, duke e shpërndarë atë në të gjithë gjatësinë e këmbëve, pa përjashtuar edhe putrat. Do doja nje kshill ndoshta perfundimtare te dij se cila esht diagnoza ime, a do kaloj ndojneher kjo dhimt apo gjith jeten ta kem keshtu.   
  Venat me variçe shkakton simptoma dhe trajtim